معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > هآرتص: اسرائیل در مذاکرات مخفیانه از روسیه و آمریکا درخواست کرد ایران را به خارج شدن از سوریه وادار کنند


  چاپ        ارسال به دوست

هآرتص: اسرائیل در مذاکرات مخفیانه از روسیه و آمریکا درخواست کرد ایران را به خارج شدن از سوریه وادار کنند

هآرتص: اسرائیل در مذاکرات مخفیانه از روسیه و آمریکا درخواست کرد ایران را به خارج شدن از سوریه وادار کنند

خبرگزاری تاس، 09/08/ 2017

http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/4471106

دیپلمات های اسرائیل، ایالات متحده و روسيه در اوایل ماه ژوئیه مذاکراتی سری در مورد آتش بس و تعیین حوزه‌های تشنج زدایی در سوریه برگزار کرده بودند. نشریه اسرائیلی هآرتص به نقل از منابعی در نهاد سیاست خارجی اسرائیل و کشورهای غربی نامعلومی نوشته‌ 3 دور مذاکره در اردن و همچنین یکی از پایتخت‌های اروپایی برگزار شد.

طبق اطلاعات نشریه، دیپلمات های اسرائیلی بشدت با توافق مربوط به حوزه‌های تشنج زدایی مخالفت می‌کردند زیرا، بنظر آنها، نمایندگان مسکو و واشنگتن به نفوذ فزاینده ایران در منطقه به شکل باید و شاید توجه نمی‌کردند. اسرائیل از روسیه و آمریکا می‌خواست خروج نیروهای ایرانی، رزمندگان حزب الله و بسیج شیعیان وفادار به تهران از سوریه را درخواست کنند.

نشریه نوشته است: تمایل اسرائیل به حفظ موافقتنامه آتش بس در بلند مدت و تعیین میزان نفوذ آینده ایران در سوریه پس از اتمام جنگ سوریه موضوع اصلی مذاکره بود. ولی روسها و آمریکایی‌ها به امر دیگری توجه داشتند: از میان برداشتن "دولت اسلامی" و برقرار شدن ثبات هر چه زودتر. اسرائیل از این ابراز نگرانی کرد که سوریه می‌تواند به پایگاه موشکی و تهدید بالقوه برای آن و اردن تبدیل شود.

طبق داده‌های نشریه، آلکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در مورد حل بحران سوریه از طرف روسیه و "برت مک‌گورک" نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور تعامل با دیگر کشورها در مبارزه با "دولت اسلامی" و مایکل راتنی نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور سوریه از طرف آمریکایی در مذاکره شرکت داشتند. مقامات وزارت امور خارجه، موساد و وزارت دفاع از طرف اسرائیلی در مذاکره شرکت کردند. گفته مي‌شود نمایندگان اردن هم در مذاکره در عمان حضور داشتند. موضع آنها در بخش نگرانی از تقویت تهران با موضع اسرائیل یکسان بود.

گفته مي‌شود هیچ کدام از سه دور مذاکره موفق نبود. خاطر نشان مي‌شود پیشنویس سند نهایی باعث ناخرسندی شدید اسرائیل شد زیرا محتوای آن در واقع با همه مواضع بیان شده از طرف اسرائیل مغایرت داشت.


١٢:٤٥ - 1396/05/20    /    شماره : ٤٦٩٩٨٩    /    تعداد نمایش : ٥٤خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با سفارت | تعطیلات رسمی | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر