گالری تصاویر
اطلاعیه ها
اولین کنفرانس ونمایشگاه بین المللی معماری ایرانیISIA (مدرسه ایرانی،معماری ایرانی)
اولین کنفرانس ونمایشگاه بین المللی معماری ایرانیISIA (مدرسه ایرانی،معماری ایرانی)
 ٠٩:٥٨ - 1397/10/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری کنگره بین المللی سیستم های کلان مقیاس محاسباتی و تحلیل کلان داده
تهران میزبان دومین کنگره بین المللی سیستم های کلان مقیاس محاسباتی و تحلیل کلان داده از 3 تا 5 اردیبهشت 98 خواهد بود
 ١٢:٣٨ - 1397/10/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
اطلاعیه مهم
اطلاعیه کنسولی
🔰شرایط برخورداری دارندگان گواهینامه های شغلی از معافیت پرداخت عوارض خروج از کشور
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > متن سخنرانی قاضی سراج رییس سازمان بازرسی کل کشور در دومین کنفرانس بین المللی صیانت از حقوق بشر در اوراسیا


  چاپ        ارسال به دوست

متن سخنرانی قاضی سراج رییس سازمان بازرسی کل کشور در دومین کنفرانس بین المللی صیانت از حقوق بشر در اوراسیا

Oval: سخنرانی اجلاس روسیهبسم الله الرحمن الرحیم

 

ریاست محترم، همکاران گرامی، خانم­ها و آقایان

          دومین کنفرانس بین­المللی صیانت از حقوق بشر در اوراسیا که امسال با هفتادمین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر و بیست و پنجمین سالگرد قانون اساسی فدراسیون روسیه همزمان گردیده، فرصت مغتنمی است تا ضمن عرض تبریک به مناسبت این دو رخداد و قدردانی از برگزارکنندگان این اجلاس که زمینه دیدار جمعی از حافظان حقوق  در جوامع و مقابله­کنندگان با فساد را فراهم آورده­اند، خوشحالی خود را از حضور در این اجلاس ابراز و امید قلبی خویش را برای کاسته شدن از میزان فساد و رعایت هر چه بیشتر حقوق انسانی در سراسر کره زمین، بر زبان جاری سازم و از تمامی تلاش­ها و تلاش­گران این عرصه پرمسئولیت تقدیر نمایم .

همکاران ارجمند

بی آن که قصد داشته باشم از فرصت در اختیار قرار گرفته برای اشاره دوباره به فواید آمبودزمان و حرکت­های آمبودزمانی استفاده نمایم، می­کوشم تا کانون اصلی بحث خود یعنی گام برداشتن به سوی " آمبودزمان خوب " را که در سال گذشته  مطرح کردم، بیشتر مورد توجه قرار دهم .

آمبودزمان، یک بازیگر شبه مدنی آزاد است که فعالیت­هایی میان ـ  قوه­ای را در یک محیط مدنی دارا می­باشد و با حرکت در میان لایه­های مرتبط با قوای کشوری، با استفاده از کانال­های ارتباطی خود می­کوشد تا حقوق افراد را حفظ نماید، از تضییع حقوق آنان پیشگیری کند و برای جبران آسیب­های وارد آمده به فعالیت بپردازد.

حرکت از تعریف آمبودزمان به سمت آمبودزمان خوب، مستلزم فراهم کردن زمینه تبدیل این نهاد از یک نهاد بالنسبه منفعل و شکـایت ـ پایه به یک نهاد کاملاً فعال است. این تغییر مفهومی، خود را در سه زمینه به نمایش می­گذارد که می­توان از آنها به عنوان عناصر اولیه سازنده آمبودزمان خوب یاد کرد: ابتکارات خلاق، روابط قوی و پیامدهای اثربخش.

 ابتکارات خلاق، شامل سه حوزه ساختارها، رویه­ها و کارکرد­ها است. خلاقیت­های یک آمبودزمان خوب در چهره ابتکاراتی ظاهر می­شود که سه عنصر یاد شده را تحت تأثیر قرار می­دهد. ساختارهای نامناسب یا بی­ساختاری؛ رویه­های اشتباه، قدیمی و کم بازده و سرانجام، کارکردهای کم اثر یا نادرست، مواردی هستند که به سرعت به تخلف و فساد منجر می­شوند و حقوق افراد را در معرض تهدید قرار می­دهند. آمبودزمان خوب به دلیل درگیر بودن روزمره با این موارد، قادر است در هر یک از حوزه­های سه­گانه، ابتکارات عملیاتی ساده و موثری را ارایه نماید .

روابط قوی به عنوان دومین عنصر قوام بخش آمبودزمان خوب، شامل ارتباط با دولت، ارتباط با مردم و ارتباط با رسانه و نهادهای مشابه است. ارتباط آمبودزمان خوب با دولت و مردم به عنوان حلقه واسط میان آن دو، آمبودزمان را به یک میانجی مورد اعتماد تبدیل می­کند که هم از فرسایش مشروعیت دولت و هم از نقض حقوق مردم پیشگیری و یا با آن مقابله می­کند و در عین حال با تلاش برای جبران خسارت­های وارد آمده به بزه­دیدگان از فساد، عاملی مشروعیت آفرین برای دولت و تولید کننده رضایت برای مردم است. روابط رسانه­ای آمبودزمان خوب، تقویت کننده حلقه اتصال این نهاد به دولت و مردم خواهد بود. رسانه­ها بویژه در اشکال جدید آن یعنی شبکه­های اجتماعی می­توانند به فرصتی کم نظیر برای آمبودزمان­ها تبدیل شوند تا درصد اثربخشی خویش درحفاظت از حقوق عامه را افزایش دهند. سرانجام، روابط آمبودزمان خوب با نهادهای مشابه منطقه­ای و جهانی، عامل ایجاد هم­افزایی در فعالیت­های آمبودزمانی خواهد بود.

سومین عنصر بوجود آوردنده آمبودزمان خوب، پیامدهای اثربخش فعالیت­های آن است. این عنصر اگرچه نتیجه منطقی دو عنصر پیشین یعنی ابتکارات خلاق و روابط قوی است اما به خودی خود می­تواند به عنوان یک عنصر تقویت کننده فعالیت­ها و هم یک شاخص ارزیابی عمل نماید .

همکاران ارجمند؛ خانم­ها و آقایان:

          گردهمایی ما در اینجا به عنوان مقابله کنندگان با فساد و حافظان حقوق مردم در منطقه­ای کم نظیر از نظر جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی یعنی منطقه اوراسیا، این فرصت بی مانند را در اختیار ما قرار می­دهد تا ضمن ارج نهادن به دوستی میان ملت­های این منطقه، الگوی بومی یک آمبودزمان خوب را با همکاری یکدیگر طراحی نماییم، به مشورت گذاریم و به اجرا درآوریم.

فراموش نکنیم آنچه در قالب عناصر بنا کننده آمبودزمان خوب بیان شد، تنها زمانی می­تواند دارای کارکردی مثبت باشد که فراهم آمدن عواملـی زمینه­ای، فعالیت­های آمبودزمانـی را سرعت ببخشد این عوامل زمینه­ای شامل کاهش محدودیت­های قانونی فعالیت­ها، تقویت حمایت­های مردمی و به اشتراک گذاری موثر تجارب موفق و ناموفق آمبودزمانی میان ساکنان این منطقه است.

آمبودزمان خوب، می­تواند شناسایی کننده شکاف­هایی اجرایی باشد که در میدان عمل به از میان رفتن حقوق مردم منجر می­شود. آمبودزمان خوب، یکی از پرکننده­های شکاف­های اجرایی و به دنبال آن، کاهش دهنده گسست­های اجتماعی بویژه در جوامع چند فرهنگی است که بیم آن می­رود این شکاف­ها به عنوان تبعیض نژادی، قومی، جنسی، مذهبی و مانند آن تلقی شود. آمبودزمان خوب، فرزند حکمرانی خوب و حکمرانی خوب، فرزند احترام به انسان، آزادی و حقوق بنیادین اوست .

                                                                                                                                                           متشکرم 


١٣:١٤ - 1397/08/17    /    شماره : ٥٤٣٨٥٧    /    تعداد نمایش : ٤٦خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران